O barvách

Vhodný výběr barev a odstínů Vám pomůže dopředu naznačit, jak se v místnosti budete cítit a jak na vás a vaši psichyku bude dané barevné spektrum působit. Podle nás je důležité si rozmyslet co v dané místnoti bude a jak tam chceme trávit čas. Je dobré si pořádně rozmyslet volbu barev a popřípadě konzultovat s námi či s architektem interiérů.

Oranžová

Dá se charakterizovat jako barva ohně, západu slunce či pomeranče. Tuto barvu naše podvědomí vnímá jako barvu tepla a bezpečí. Jemný odstín oradžové barvy se často používá v dětských pokojích. Díky vytvořeném pozitivním přístupu našeho podvědomí, je oranžová barva velmi oblíbená u dětí a jejich reakce na ni je uklidňující. Vhodné použití barevné kombinace oranžové se zelenou se dá použít díky vlastnostem těchto barev. Orandžová dodává pocit tepla a bezpečí a zelená vytváří duševní pohodu a působí vyrovnaně.

Červená

Jako znak červeného kříže se dá simbolicky označit jako barva života. Je to barva krve a naše podvědomí ji vnímá jako barvu síly a ostrosti. Červená barva podporuje chut k jídlu a probouzí v nás i jiné smysly. Vhodně použitá červená barva může pozitivně působit na zákazníky v restaruci nebo odstíny červené barvy se dají použít na vymalování kuchyně.

Zelená

Když se řekne slovo zelená, tak spousta z nás si představí zelenou louku, stromy a přírodu, Zelenou barvu můžem brát jako barvu přírody, jara a nového života. Starý pohanský zvyk bylo vítání nového roku se zelenou větvičkou, jako vítání nového života. Od té doby jsou vánoční stromečky a i díky tomu na nás zelená barva takto působí.

Zelenou barvu je možné kombinovat se širokou paletou barev. Běžně se kombinuje s teplýma žlutavýma a oranžovýma barvama, v těchto tónech působí energicky a vyrovnaně. Neméně používaná zelená je i v kombinaci se studenou modrou barvou, působí sice studeně ale opět vyrovnaně a příznivě na psychyku člověka. Bezesporu neni problém kombinovat tuto barvu s chladným kove ale i s teplým dřevem. Vkusné použití této barvy oživí domácnost a přinese pohodu na duši.

Černá

Černá podle našeho podvědomí vyjadřuje názor sama za sebe. Je to sylně kontrastní barva a je výrazně sytá. Působí na nás pocitem hloubky zamyšlení až tíživosti. Je to barva která je s oblibou využívána u filmových triků, uměleckých malířů ale i v textilním průmyslu. Černá zužuje prostor a ztenčuje oběmy. Ne často se tato barva používá samostatně, pohlcuje světlo a vytváří spíš smutné prostředí. Díky své sytosti se však černá velmi častou používá v kombinaci s bílou barvou, vytvářejí kontrast a působí nenásylným moderním dojmem. Dále můžem tuto barvu vidět na stropě komerčních domů a obchodních center, tam kde mají místnosti vysoký strop a je potřeba je opticky zmenšit. Navís se touto barvou dá elegantně schovat nevkusný strom či zamaskovat prostor ve přestavených elektrárnách či skladech.

Žlutá

Barva slunce nebo se dá říct energie. Působí na nás radostně, vesele a dodává nám energii. Žlutá barva se dá označit jako barva tepla a pohody. V prostoru působí slunečným dojmem a zesvětluje místnost. Díky tomu že žlutá barva působí energicky tak nám pomáhá rozvíjet kreativitu a dobře působí na myšlení. Dřevo kombinované s odstíny žluté a okru působí nejen teplým dojme, ale v kombinaci s vhodnýmy doplňky se dá z mála vytvořit velice zajímavý a modrně vypadající vzhled.

Fialová

Fialová je barva podvědomí a psychycké energie. V některých ohledech se dá srovnávat s účinky indiga a modré. Často se používá při meditacích a orientálním cvičení, můžeme tuto barvu označit jako barvu vnitříní harmonie. Pocity které může vyvolávat: soustředěnost, pocit klidu a bezpečí, navození meditační atmosféry, pocit tíhy a uzavřenost. Už velký vědec malíř a vynálezce Leonardo da Vinci doporučoval tuto barvu používat jako doplněk vytráže oken kostelů, katedrál a chrámů. Zdůrazňoval pomůže zvíšít pocit meditace a harmonie.

Bílá

Jako barva čistoty a jednoduchosti nám rozjasní a osvětlí místnost. Je to barva která na nás působí velice vzdušně a máme pocit jako by zářila. Bílá může dokonce oslňovat a unavovat oči, proto je vhodné tuto barvu kombinovat s jinýmy. Veliká výhoda bílé barvy je v tom že se hodí skoro ke každé barvě a spíš podtrhuje nebo vyzdvyhuje vlastnosti dalších barev. Musíme si však dát pozor na použití, například s modrou barvou bude zvýraznovat modrou a místnost bude působit studeně.

Béžová

Když se řekne slovo béžová jen málo kdo si představí něco konkrétně jako u předešlých barev, béžová je barva kterou malíři často kombinují se sytějšímy barvy. Tedy se dá říct že je to barva kterou je lepší používat ještě s jinou. U lidí často vyvolává pocit tolerance, přirozenosti a s jistou dávkou nadsázky volnosti. Pokud se nám podaří dobře vybrat kombinaci barvy Béžové a například zelené, hnědé červené ale i černé, tak můžeme být velice mile překvapeni jak nám pomůže zpříjemnit místnost.

Modrá

S jistou dávkou nadsázky lze říct že modrá barva je barva ledu, je to barva která vytváří uklidňující efekt a vyrovnanost. Tato barva má dobrý vliv na relaxaci a spánek. Moderní psychologie učí že modrá barva působí na člověka spíše studeným dojmem, proto se nedoporučuje použít ve společenských místnostech či pracovnách. V místnosti, kde jsme dali modrou barvu můžem pocitovat chlad i když má místnost pokojovou teplotu. Modrou barvu a její odstíny se nejčastěji používají do místoností kde odpočíváme, jako je ložnice, koupelna a můžem říct i kostel.

Hnědá

Když se řekne hnědá, tak spousta dětí si představí strom nebo kůru stromu. Tak jako děti i my máme v podvědomí že hnědá je barva přírody, lesa ale i podzimu. Tak jako strom i hnědá na nás působí stabilitou, bezpečím a sounáležitostí. Často se do hněda malují a dá se říct i lakují stěny u moderních turistických srubů a dřevěněných místností. Velice dobře se hnědá kombinuje s oranžovou ale i s fialovou či červenou.